Zastanawiasz się, jak skutecznie zmotywować się do treningu? Każdy z nas ma na to inne sposoby – niektórzy znajdują sobie partnera treningowego, inni inwestują w treningi pieniądze, aby z nich nie zrezygnować, a jeszcze inni wyobrażają sobie swoją sylwetkę za kilka miesięcy. Jeśli nie należysz do żadnego z tych typów, a nadal szukasz skutecznego sposobu na to, jak się zmotywować, być może system nagród okaże się idealny dla Ciebie?

System nagród zakłada, że za każdym razem, kiedy uda Ci się osiągnąć jakiś cel, otrzymujesz jakąś nagrodę. Postaraj się, aby wyznaczone przez Ciebie cele były ambitne, a nagrodę uzależniaj od stopnia ich trudności. Kilkanaście zrzuconych kilogramów zdecydowanie powinno być nagrodzone wyjazdem na kilkudniowy urlop, a rozrost bicepsa o trzy centymetry zasługuje na wyjście na mecz z kolegami.

\

Masz problem z tym, aby zmotywować się do treningów? Możesz nagradzać się po każdym wyjściu na siłownię – spacer z przyjacielem, drobna przekąska, odcinek serialu wieczorem. Ty najlepiej znasz swoje małe przyjemności i wiesz, co sprawia Ci radość. Nagradzaj się, a z pewnością chętniej pójdziesz na siłownię.

Oczywiście motywowanie się przy pomocy systemu nagród nie polega na tym, abyś fundował sobie wycieczkę i ogromną pizzę za każdym razem, kiedy zwiększysz obciążenie o dwa kilogramy. Lepiej wybrać pyszne masło orzechowe! Jak zwykle liczy się tutaj rozsądek. Z pewnością jednak drobna nagroda za solidny trening czy osiągnięcie kolejnego celu to skuteczny sposób na zwiększenie swojej motywacji do regularnej aktywności fizycznej.